Podział światów ze względu fantastyczność i realizm

Obrazek skomponowany przy pomocy strony Canva.com
Ohayo! (A może Teksas?)! Witam was w moim kolejnym wpisie na blogu o kulturze.
Jak dobrze wiecie, kocham fantastykę i dlatego też poświęcam bardzo dużo uwagi wpisom o niej. Jednak czasami przydałoby mi się jakiś w miarę fachowy sposób określania o jaki typ uniwersum mi chodzi. Np.: Zamiast mówić "W świecie, który opiera się na tym rzeczywistym..." pragnę po prostu rzucić krótkie hasło: "typ...".
Jesteście gotowi na zapoznaniem się z Czterostopnioną klasyfikacją uniwersów według MangaNeko?

Typ 1: Świat realistyczny


Zacznijmy może od tego najbardziej realistycznego, w którym nie ma magii, żadnych potwierdzonych zjawisk paranormalnych, kosmitów czy wilkołaków, a wszystko jest w dokładnie takim samym stanie geopolitycznym i rozwoju naukowego, jaki mamy. Taki świat nie jest światem fantastycznym, ale przez to możemy powiedzieć, że jest on najbardziej rozpowszechniony.
Do takich światów należą uniwersa:

  • "Szkoła dla Elity"
  • "W pustyni i w puszczy"
  • "Przyjaciele"
  • ...
Do takich światów również możemy zaliczyć uniwersa, w których magia występuje w formie urojeń lub wyobraźni bohatera.

Typ 2: Świat w konspiracji

To jest świat, który mógłby być rzeczywistym. Z uwagi na to, że tylko nieliczni wiedzą o jakichś zjawiskach paranormalnych, magii czy kosmitach, reszta świata nie ma o tym zielonego pojęcia, więc teoretycznie może to być prawda.
Jest to tym uniwersum, w którym dzieje się większość młodzieżówek fantasy, a w szczególności te słynne romansidła pokroju "Zmierzchu" (niedługo zamierzam udowodnić, że Meyer nie była pierwszą autorką piszącą w tym stylu).
Do takich światów należą uniwersa:
Chwila! Czemu Riverdale, gdzie nie ma żadnej magii ani nic? To proste, chciałem wam pokazać, jak realistyczne może to być uniwersum - w tym samym świecie występuje również Sabrina, a to na pewno już typ 2

Typ 3: Świat po przejściach

Krótko mówiąc, coś się stało ze światem, jaki znamy, że teraz jest coś inaczej.
Paradoksalnie, nie musi to być uniwersum fantasy, bo światem po przejściach są również "Selekcja", "Igrzyska śmierci" czy "Dzikie karty". W tych dwóch pierwszych seriach nastąpiły pewne bardzo widoczne zmiany zmiany w Ameryce, a w trzeciej przylecieli kosmici i narozrabiali.
Świat ten też może być bardzo podobny do prawdziwego świata fantasy (np.: "Shannara", gdzie widzimy nasz świat po katastrofie nuklearnej i przebudzeniu się magii) albo w miarę normalny, bo ludzie nauczyli się żyć z fantastycznymi rzeczami. Owe coś, które stało się ze światem, mogło nastąpić długo przed akcją książki, właściwie historia ludzkości jest trochę inne np.: Szekspir był jawnie wampirem ("Dom Nocy")
Do tego typu uniwersów należą:
  • "Shannara"
  • cykl o Kate Daniels
  • "Dom Nocy"
  • "Igrzyska śmierci"
  • "Niezgodna"
  • ...

Typ czwarty: Świat kompletnie fantastyczny

Krótko mówiąc, świat kompletnie fantastyczny jest światem całkowicie wykreowanym przez autora, w którym nie zachodzi żadne powiązanie ze światem rzeczywistym. Jest to typowe fantasy, w którym słowo autora jest całkowicie wiążące.
(Co nie zmienia faktu, że autor powinien pisać z ładem i składem.)
Do tego typu światów należą:
  • Śródziemie
  • Ziemiomorze
  • "Star Wars"
  • ...

Typ piąty... zero? (what ever!): Świat alternatywny (isekai)

Chociaż to miała być czterostopniowa klasyfikacja, istnieje piąty typ, który łączy trochę typ 1 i 4. Świat typu 5 lub 0 to uniwersum, w którym w jednym świecie nie ma magii, ale bohaterowie przenoszą się do świata, gdzie ona istnieje.
W Japonii jest to bardzo popularny motyw, a słowo "isekai" oznacza mniej więcej po prostu "inny świat". Niektórzy często nawet narzekają na to, że isekaie są aż tak częste. Jednak występuje to nie tylko w popkulturze azjatyckiej.
Do tego typu światów należą:
Granice między tymi światami nie muszą być żelazne. W wielu tekstach kultury teoretycznie realistycznych zdarzają się przypadki odcinków magicznych (odcinek z czarodziejami w "Świecie według Kiepskich"). Świat może w końcu dowiedzieć się o ukrywanej w tajemnicy magii, a tym samym świat typu 2 zmienia się w typ 3.
Do tego warto zauważyć, że ta klasyfikacja jest dość amatorska. Może okazać się, że znajdziecie tekst kultury, który nie pasuje do tej klasyfikacji.

Jak się wam to podobało? Czy zaczniecie stosować tą moją klasyfikację?

Do następnego wpisu!

Komentarze

  1. Prowadzisz bardzo ciekawy i nietuzinkowy blog, pozdrawiam Cie serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem wielką fanką pozycji nr 3 , szczególnie post apo. Aż tak nie klasyfikuje książek ale być może zacznę:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty